Материали, от които се изработват персийските килими – част 2
За персийските килими се използват и камилски и кози влакна. Козият косъм се използва главно за закрепване на ръбовете или ръбовете на номадски килими като килимите на Balochi, тъй като те са по-устойчиви на абразия. Камилската вълна понякога се използва в килимите на персийските номади. Често се боядисва в черно или се използва в естествения си цвят. Най-често вълната, която се нарича камилска коса, се оказва боядисана от овча вълна.
Памук и персийски килими
Памукът формира основата и вътъка на повечето съвременни килими. Номадите, които не могат да си позволят да купуват памук на пазара, използват вълна, за да направят основа и вътък, които също традиционно се правят от вълна в райони, където памукът не е местен продукт. Памукът може да бъде преден по-плътно от вълната и може да издържи на повече напрежение, което прави памука отличен материал за изкривяване на килими. По-големите килими, особено големите килими, са по-склонни да лежат на пода, докато вълната има тенденция да се свива неравномерно и килимите на вълнена основа могат да се огъват, когато са мокри. Химически обработеният (мерсеризиран) памук се използва в килимите като заместител на коприната от края на деветнадесети век. [45]
Коприна и персийски килими
Коприната е скъп материал, от нея се правят представителни килими. Силата му на разкъсване е използвана в копринени основи, но коприната се появява и в купчина килим. Копринената купчина може да се използва за подчертаване на специални дизайнерски елементи. Висококачествените килими от Кашан, Кум, Найн и Исфахан имат пълен копринен косъм. Килимите от коприна често са изключително фини, с къса космица и сложни дизайни. Копринената купчина е по-малко устойчива на механично натоварване, така че изцяло копринената купчина често се използва като завеси за стена или възглавници.
Днес Иран е най-големият производител и износител на ръчно изработени килими. Качеството е най-важният фактор, определящ цената и стойността на персийския килим.